FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy
Statystyki Album Download Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nasza - klasa - nasza - kicha

Korzystasz z serwisu Nasza-klasa?
Tak
100%
 100%  [ 6 ]
Nie
0%
 0%  [ 0 ]
Pierwszy raz słyszę o tym portalu
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 6
Wszystkich Głosów: 6

Autor Wiadomość
matt 
hełmofon

Rok studiów: sympatyk;)
Kierunek: awunkulogratulacja mechaniczna
Otrzymał 3 piw(a)
Wysłany: 2008-01-24, 14:37   Nasza - klasa - nasza - kicha

Ludzie powariowali z tym portalem. No to może kubełek zimnej wody. Portal Nasza-klasa.peel jest dziurawy.
Cytat:
Nasza-Klasa.pl - pobierz sobie dane milionów Polaków
Security | 2008-01-24 00:05:25 | Autor: Redakcja

Już miałem tej notatki nie publikować ale artykuł z Gazeta.pl pt.: "GIODO: Dane osobowe w nasza-klasa.pl są bezpieczne" mnie rozbroił. "Ze wstępnych analiz wynika, że na portalu dane chronione są na bardzo wysokim poziomie". Zapewne przepisy danych osobowych nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Więc do dzieła...

16 stycznia w Faktach i innych programach telewizyjnych obejrzeliśmy informację o tym, że Nasza-Klasa ma zostać skontrolowana przez GIODO. Jeden z właścicieli Naszej-Klasy zapewniał że dane są bezpieczne, umieszczone i chronione w super nowoczesnej, poznańskiej serwerowni (w podziemiach Starego Browaru) - tylko co ma piernik do wiatraka ??

Dane 7 mln (prawie 8 mln) użytkowników, niestety każdy może sobie pobrać na swój własny komputer przy pomocy np. VPS za 5 $. Dane takie jak imię, nazwisko (często również rodowe), ukończona szkoła, zdjęcia, czasem numer telefonu i gg, nie są ukryte. Wątpię czy policja dysponuje lepszą bazą danych. Więc do dzieła :

Zaczynamy pobieranie od zalogowania się w serwisie. Wystarczy nam do tego curl.

curl_setopt($c, CURLOPT_URL, 'http://nasza-klasa.pl/login');
curl_setopt($c, CURLOPT_POST, 1);
curl_setopt($c, CURLOPT_POSTFIELDS,
'login=******&password=******');

Załóżmy, że formularz logowania przeszedł - otrzymujemy zwrot z identyfikatorem sesji np.
'nk_session=fssofsfX76bggfdfs3g9hBRge' coś takiego.

Ponownie wrzucamy to do curl'a

curl_setopt($ch, CURLOPT_URL, $url);
curl_setopt($ch, CURLOPT_HEADER, 0);
curl_setopt($ch, CURLOPT_COOKIE, $cookie);
curl_setopt($ch, CURLOPT_USERAGENT, "Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1)");

Ameryki tutaj nie odkrywam. Wystarczy zwiększać ID użytkownika (n+1), filtrujemy stronę preg_match_all .... i mamy wszystkie dane o użytkowniku. [...]

Podstawowe błędy serwisu Nasza-Klasa:

# Nadawanie kolejnych numerów użytkownikom zamiast losowych znaków;
# Brak możliwości zablokowania podglądu profilu dla nieznajomych (nie ma nawet takiej opcji);
# Brak zabezpieczeń takich jak kody captcha uruchamiane np. po odwiedzeniu więcej niż 15 profili;
# Bardzo proste metody logowania ...
# Wyszukiwanie po GG i Skype to istny raj... Wystarczy mi Twój numer GG a powiem Ci jak wyglądasz.

Jedynym atutem jest tylko i wyłącznie to, że ich serwery strasznie zamulają i w rzeczywistości pojedyncza osoba pobierze najwyżej kilkadziesiąt tysięcy rekordów. Ale co z zorganizowaną grupą ludzi posiadającą pieniądze na dobre serwery... w tej samej serwerowni ;) Tutaj praktycznie żadne zabezpieczenia nie podziałają, tylko Twoja ostrożność i traktowanie internetu na poważnie gwarantuje bezpieczeństwo. Dlaczego tak atakuje N-K ?? Mój post nic przecież nie zmieni - usprawni tylko TWOJE bezpieczeństwo. Sam właściciel N-K przyznał się że musiał zmienić nazwisko w serwisie, żeby obce osoby nie wnikały w jego prywatność.

Co należy robić by zachować odrobinę anonimowości ?

# Lepiej umieszczać mniej danych o sobie niż więcej. Po co w naszej klasie umieszczać numer telefonu? Czy na pewno znajomy z przed 20 lat zadzwoni? Podobnie z numerem GG;
# Czy na pewno musisz podawać nazwisko? Najlepiej zrobić skrót np. Anna W. przecież jak jesteś dopisany do swoich klas nie jest Ci ono tak naprawdę potrzebne;
# Podnieca Ciebie jak pół polski widzi Twoje zdjęcie w stroju kąpielowym?

Source

No i co?
Postaw piwo autorowi tego posta

Gość

Wysłany: 2008-01-24, 15:16   

Ja korzystam, ale wkur*** mnie tam wiele rzeczy. Oczywiście dane mam tam okrojone do imienia i nazwiska. Zdjęcia mam jak najbardziej indifferent w liczbie 4 a nie 40. Po wejściu na mój profil widać wyraźnie napis:
Cytat:
DODAJĘ LUDZI, Z KTÓRYMI ZAMIENIŁEM W ŻYCIU WIĘCEJ NIŻ 2 SŁOWA I TO NAJCHĘTNIEJ NA ŻYWO. WSZELKIE KONTA-MIASTA, TOWARZYSTWA ADORACJI WIEJSKCH KRÓW I KOLEKCJNERZY "PRZYJACIÓŁ" BĘDĄ ODRZUCANI. Life's brutal? Shame...

Niestety cały czas się dobijają ludzie których nie widziałem w życiu na oczy i tego typu sprawy. Jak ludzie nie umieją czytać to po prostu łapy opadają...

fatboy 

Rok studiów: absolwent
Otrzymał 8 piw(a)
Wysłany: 2008-01-24, 15:30   

:szok:

matt, nie strasz :P

Gość

Wysłany: 2008-01-24, 17:46   

fatboy... już nie mów, że wierzysz, że to profesjonalny i bezpieczny serwis, i że zawsze używasz go z pełnym zaufaniem i nic cię tam nie wkurza o_O

fatboy 

Rok studiów: absolwent
Otrzymał 8 piw(a)
Wysłany: 2008-01-24, 18:29   

nie no jasne że nie jest to idealny portal :]
Mnie również działają na nerwy np. profile typu "Moje miasto Lublin", itp.
Jednak jak do każdego ludzkiego wytworu, tak też do N-K należy podchodzić z dystansem. I to staram sie robić :cwaniak: Dla mnie to fajna zabawa i odnajdywanie starych (lub obecnych) znajomych :)

mangusta 
Intermediate User

Rok studiów: 5th
Wysłany: 2008-01-24, 19:49   

o matko, jasne, wielkie hordy okrutnych hakerów tylko czekają na to by dobrać się do waszych imion, nazwisk, kolekcji wydłubków z nosa i kropiastych kalesonów. w końcu każdy użytkownik naszej-klasy musi być jakąś super niesamowitą osobistością której losy przeważą o istnieniu wszechświata.

niektórym by sie dystans przydał. jak ktoś wszystkie swoje dane razem z numerem konta i hasłem do niego podaje, to jest jego własny debilizm i sam siebie tylko może winić za późniejsze problemy. inteligencja może nie jest do istnienia potrzebna, co też ostatnio duża część społeczeństwa potwierdza, ale mimo wszystko czasem się przydaje.

Gość

Wysłany: 2008-01-24, 20:38   

oj zdziwiłabyś się ;) i wcale nie chodzi o zdjęcia w kalesonach - to jak się ludzie lansują na fotkach to akurat najmniejszy problem.

Gość

Wysłany: 2008-02-29, 16:10   

Portal ten to gowno i tyle.Zbior ludzi ,ktorzy szukaja wrazen i starych znajomosci, zapchany i zamulony.Chodzi sie po nim jak po blocie

MACIEK 

Rok studiów: 4th
Zaproszone osoby: 3
Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2008-03-03, 15:12   

zelek7 napisał/a:
Portal ten to gowno i tyle.

cos w tym jest. dzisiaj jest tak zadzumiony, ze sie nawet zalogowac nie moge :szok:

Gość

Wysłany: 2008-03-05, 13:05   

Na poczatku postawili serwer 3 Gb i szybko zamulil.Bylo tylu chetnych ze ja nie moge.Poza tym zabezpieczenia sa kiepawe no i coz wiecej.Ludzie podaja swe prawdziwe dane, a to raj dla przestepcow

judge_mental 
Out of the ordinary

Rok studiów: 3rd
Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2008-09-25, 22:26   

ciekawie powstrzymali naturalna transformacje nk w fotke.pl. z drugiej jednak strony, wprowadzajac limit uniemozliwili mojej kolezance z liceum dzielenie sie ze spolecznoscia naglupszymi zdjeciami swiata;( a to tylko opoznia agonie portalu...

Odpowiedz do tematu